مزرعه ی دام

روش های نوین کاهش هزینه در دامداری به سرعت در حال توسعه است و سیستم های رایانه ای و نرم افزاری در این توسعه، نقش مهمی داشته است. ابزارهای تکنولوژیکی باعث شده دامداران بتوانند راحت تر و با سودآوری و کاهش هزینه در دامداری کار کنند. تصمیمات و برنامه های مدیریتی حامی این روش های نوین می‌باشند. در این مرحله، سیستم های هوشمند فرصت های بسیاری را به دامداران می‌دهد.

 

دامداری نوین
دامداری نوین

روش های نوین کاهش هزینه در دامداری

مزایای فناوری جدید بسیار بوده و شامل کاهش هزینه، بهبود رفاه حیوانات، بهبود شرایط کار، نظارت بر تولید بهتر (به عنوان مثال نظارت از راه دور، دسترسی به داده های زمان واقعی) و ارائه اطلاعات مهم تولید، می‌باشد. فناوری جدید بدان معنی است که تولید کنندگان می توانند راحت تر کار کنند و رفاه دام، بازده تولید و سودآوری را بهبود بخشند. در ادامه درمورد روش های نوین کاهش هزینه در دامداری توضیح داده می‌شود.

اتوماسیون شیردوشی
اتوماسیون شیردوشی

)پرورش و ژنتیکدر مزارع لبنی که دارای ارزش ژنتیکی بسیار بالایی در دام های اصلاح نژاد هستند،  نمی توان عملکرد مورد انتظار را بدون استفاده از جدیدترین فناوری به دست آورد. با استفاده از روش های نوین کاهش هزینه در دامداری، اگر بتوان از برنامه های مدیریت گله های گاو شیری استفاده کرد، دامپزشکی مزایای بسیاری برای مصرف کننده، دامدار و همچنین حیوانات خواهد داشت. اطلاعات ژنتیکی و ارزیابی نوع اعضای گله و گاوها، به ویژه برای به روزرسانی الکترونیکی مناسب هستند.

2)استفاده از رایانه و اینترنتفناوری های جدید در رایانه ها، بیوتکنولوژی و اکتشافات علمی در مورد تغذیه دام ها و ژنتیک، زمینه پیشرفت سریع در تولید شیر را برای آن دسته از دامداران که این فناوری ها را به کار می گیرند، فراهم می‌کند و از روش های نوین کاهش هزینه در دامداری می‌باشد.

3)شناسایی الکترونیکیسیستم شناسایی الکترونیکی از دهه 1970 آغاز شده است. با این حال، قوانین فعلی با نشانگرهای خوانایی که روی حیوانات قرار می‌گیرند، سروکار دارد. چندین فناوری شناسایی حیوانات در دسترس دامداران قرار دارد. شناسایی بسامد رادیویی (RFID) احتمالاً برای شناسایی گاوها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها دارای یک شماره الکترونیکی هستند که برای یک حیوان منحصر به فرد خواهد بود و آن حیوان را به بانک اطلاعاتی پیوند می دهند. برچسب های گوش الکترونیکی، ترانسپوندرهای تزریقی و ترانسپوندرهای موجود در داخل رتیکول، جدیدترین فناوری برای شناسایی حیوانات و از روش های نوین کاهش هزینه در دامداری هستند.

4)اتوماسیون شیردوشیاتوماسیون شیردوشی از روش های نوین کاهش هزینه در دامداری است که علاوه بر مناسب بودن تغذیه، تردد گاوها و رفتار گاو، به یک سیستم مدیریتی کاملاً متفاوت نیاز دارد و  برای حفظ کیفیت شیر، سلامت حیوانات بسیار مهم است.

5)اتوماسیون تغذیهبرنامه نویس رایانه، با توجه به روش های نوین کاهش هزینه در دامداری، نرم افزارهای زیادی را برای ایجاد بهترین گزینه برای تهیه تغذیه ی دامداران طراحی کرده است. سیستم های مختلفی برای تغذیه خودکار حیوانات در بسیاری از مزارع لبنیات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد تا تولید بهتری داشته باشند. آنها شامل سیستم های کاملی در هر مرحله از تغذیه، تهیه خوراک، تجهیزات اختلاط و تاسیسات توزیع خوراک هستند.

6)شیوه ی تولید مثلمتوسط ​​فاصله زایمان در مزرعه گاو بهترین معیار برای مقایسه عملکردهای تولید مثلی مزارع است که بین 13 تا 18 ماه متغیر است، راندمان تشخیص گرما در اکثر گله های لبنی بین 30 تا 50 درصد متغیر است. به عنوان یک نتیجه رضایت بخش تشخیص میزان استروژن، هزینه های خرید و نگهداری سیستم تشخیص استروژن باید در آینده با تولید بیشتر، پاسخگوی هزینه انجام شده باشد، با استفاده از سیستم های رایانه ای، نظارت مستقیم بر دام ها انجام می‌گیرد و داده های مناسب برای زمان تولید مثل دام ها بررسی می‌شود.

7)تشخیص سلامتشیوع بیماری خطر بزرگی در دامداری ها می‌باشد. این بیماری می تواند به سرعت در شرایط محدود گسترش یابد. بسیاری از بیماری ها علائم مشخصی برای تشخیص دارند، حیوانات در معرض علائم استرس، بیماری و آسیب های ناشی از بسیاری از عوامل هستند. سیستم ها به کارکنان یا به طور بالقوه سیستم های دیگر هشدار می دهند تا حیوانات آسیب دیده را پیدا کرده و آنها را قبل از گسترش مشکل گزارش دهند. یک بیماری حیوانی پیامدهای اقتصادی جدی بر بهره وری مزارع دارد. بسیاری از فناوری ها و سنسورهای جدید که در سلامت و رفتار حیوانات مفید خواهند بود، توسعه یافته اند، روش های نوین کاهش هزینه در دامداری، زمان مناسب بیماری را سه تا 5 روز زودتر تشخیص می‌دهد و موجب کاهش هزینه های درمانی و میزان مرگ و میر شده و راندمان تولید را بهبود می‌بخشد. تولید، کیفیت محصول، ترکیب محصول، وضعیت بدن و رفتار، نشانگر مناسبی برای وضعیت سلامتی حیوانات است.

  • daamino1984
  • شهریور ۲۷, ۱۳۹۸
  • 1247 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X