اهمیت مقابله با مگس در دامداری و راهکارهای مدیریتی جهت کنترل جمعیت حشرات

مقابله با مگس در دامداری و راهکارهای مدیریتی جهت کنترل این حشرات و حفظ بهداشت محیط دامداری ها امری بسیار مهم به شمار می آید. حشره ها خصوصا مگس یکی از مهم ترین عوامل انتقال دهنده میکروب ها و عفونت به دام های زنده می باشند. بحث مقابله با مگس در دامداری خصوصا در فصول گرما جدی تر بوده چرا که با افزایش دما حضور مگس ها در محل زندگی دام افزایش یافته که با ایجاد مزاحمت و استرس برای حیوان می تواند موجب کاهش شیردهی نیز گردد. لزوم مقابله با مگس در دامداری و راهکارهای مدیریتی لازم برای کنترل جمعیت حشرات با توجه به افزایش احتمال بروز بیماری های مشترک بین دام و انسان موضوعی بسیار جدی بوده که دامپروران بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشند. عدم توجه به فرآیند مقابله با مگس در دامداری می تواند خسارات بسیاری را به همراه داشته باشد. عدم مقابله با تجمع مگس در دامداری می تواند باعث کاهش 25 درصدی وزن پرواربندی و کاهش 15 درصدی میزان تولید شیر شود. علاوه بر این افزایش هزینه های مربوط به سم پاشی و بحث های آلودگی محیط زیست، انتقال بیماری هایی هم چون اسهال، عفونت چشم، بیماری های تنفسی و ورم پستان و ایجاد مزاحمت برای افراد فعال در دامداری و تاثیر بر عملکرد آن ها از دیگر مواردی است که در نتیجه عدم توجه به مقابله با حشرات مانند مگس در دامداری ها مشاهده می شود.

مقابله با مگس در دامداری با توجه به انواع گوناگون آن

مقابله با مگس در دامداریو راهکارهای مدیریتی مناسب برای این پروسه نیازمند آشنایی با انواع حشرات و مگس های رایج در دامداری ها، چرخه زندگی و طول عمر آن ها می باشد که با توجه به ویژگی های هر گونه روش مناسب برای مقابله با آن ها به کار برده شود. از جمله مگس های رایج در دامداری ها می توان به مگس اصطبل، مگس صورت و مگس خانگی اشاره کرد که با توجه به موقعیت جغرافیایی در هر منطقه میزان برخی از این انواع حشرات بیشتر می باشد.

چرخه زندگی مگس در دامداری
چرخه زندگی مگس در دامداری

آشنایی با روش های کاربردی جهت مقابله با مگس در دامداری

به منظور مقابله با مگس در دامداری راه های کنترلی گوناگونی وجود دارد که می توان به رعایت بهداشت، استفاده از ترکیبات شیمیایی و افزودنی های خوراکی اشاره کرد. از جمله نکاتی که در زمینه بهداشتی رعایت آن می تواند به کنترل مگس ها در دامداری کمک بسیاری کند توجه به تمیز کردن و برداشتن کود از بهاربندها و نواحی اطراف، کنترل فاضلاب گاوداری، پیشگیری از مرطوب شدن بستر و مواد غذایی، تمیز کردن ترشحات روی پوست گوساله ها پس از زایمان و رسیدگی روزانه به بهداشت بستر گوساله ها می باشد که انجام این کارها نقش بسیار موثری در کنترل جمعیت مگس ها در دامداری دارد. به منظور استفاده از روش های شیمیایی جهت مقابله با مگس در دامداری می توان از سموم شیمیایی به صورت پودری و اسپری که برای روی حیوان کاربرد دارد، استفاده نمود. علاوه بر این مه پاشی در محوطه و اسپری روی کود نیز یکی دیگر از روش های شیمیایی مقابله با مگس در دامداری به شمار می آیند. شایان ذکر است به دلیل باقی ماندن این ترکیبات شیمیایی در آب آشامیدنی و همچنین محصولات کشاورزی، بروز مقاومت روی آفات و هزینه زیاد، امروزه این روش در حال محدود شدن می باشد. یکی دیگر از راه های کنترل جمعیت مگس ها و حشرات در دامداری ها استفاده از افزودنی های خوراکی می باشد که از طریق غذا وارد دستگاه گوارش شده و با مدفوع حیوان دفع می گردد و در نهایت در مدفوع موجب از بین رفتن لارو و تخم این حشرات می شوند.

اهمیت بهداشت دامداری ها در کنترل جمعیت حشرات
اهمیت بهداشت دامداری ها در کنترل جمعیت حشرات
  • daamino1984
  • شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
  • 1100 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X