رعایت اصول بهداشت شیر دام، تضمین سلامت مصرف کنندگان

بهداشت شیر دام و فرآورده های لبنی حاصل از آن، با توجه به نقشی که این ماده غذایی در برنامه غذایی انسان ها دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. شیر حاوی میزان مناسبی از پروتئین، چربی و املاح گوناگونی می باشد که جایگاه ویژه ای در سبد غذایی خانواده ها بود و یکی از مواد خوراکی اصلی و ضروری به شمار می آید. از این رو تولید شیری با کیفیت و عاری از آلودگی نیازمند رعایتی نکات بهداشتی در تمام مراحل تهیه و آماده سازی آن می باشد. آگاهی از اصول بهداشت شیر دام برای تمامی افراد تاثیر گذار در فرایند تولید آن نیازی کلیدی می باشد چرا که کوتاهی در این امر می تواند خسارات مالی و جانی بسیاری به همراه داشته باشد. از آنجائیکه شیر محل مناسبی برای رشد انواع میکروب ها به شمار می آید توجه به اصول بهداشت شیر دام موجب می شود این محصول کیفیت بهتری داشته و از فساد آن پیشگیری نمود. برای مثال توجه به بهداشت و تمیز بودن دام، نحوه دوشیدن شیر، استفاده از وسایل شیردوشی بهداشتی، صاف کردن و سرد کردن آن و استفاده از تانکرهای حمل شیر بهداشتی همگی می تواند منجر به رسیدن شیری با کیفیت و عاری از آلودگی به دست مصرف کنندگان می شود.

اهمیت بهداشت شیر دام در شیوه های شیردوشی سنتی و ماشینی

بهداشت شیر دام نیازمند رعایت نکات مهمی از مرحله ابتدایی یعنی دوشیدن شیر تا آماده سازی آن کارخانه ها می باشد. گفتنی ست هنوز نیز شاهد هستیم در نواحی روستایی بسیاری به دلیل شرایط منطقه، تعداد و نوع دام دوشیدن شیر به شیوه سنتی و با دست انجام می گیرد که در آن توجه زیادی به اصول بهداشتی نشده از این رو احتمال فساد شیر افزایش می یابد؛ اما دامداری های بزرگتر از تجهیزات مدرن بهره می برند که امکان رعایت اصول بهداشتی در این فضاها بیشتر میسر می باشد. در دامداری ها جهت رعایت اصول بهداشت شیر دام و تولیدی شیری عاری از آلودگی بایستی به موارد متعددی توجه نمود. سلامت دام از نظر بیماری هایی مانند تب مالت، سل و ورم پستان عامل مهمی در تولید شیری با کیفیت می باشد.

شستشوی پستان دام پیش از شیردوشی از جمله نکاتی است که احتمال آلودگی میکروبی شیر را به شدت کاهش می دهد. تمیز نمودن موهای ناحیه پستان و شستن این قسمت با آب ولرم که باعث از بین رفتن فضولات و آلودگی های این قسمت می شود و تمیز کردن با حوله خشک و بهداشتی تاثیر بسیاری در پیشگیری از نفوذ باکتری ها در شیر دارد.در هنگام استفاده از دستگاه شیردوشی بایستی سرعت مکش کنترل و تنظیم شود چرا که کم و زیاد شدن سرعت آن می تواند موجب بروز ورم پستان در دام گردد.

رعایت بهداشت در شیردوشی
رعایت بهداشت در شیردوشی

 

یکی از نکاتی که در بهداشت شیر دام تهیه شده در دامداری ها دارد شستن مکنده های دستگاه قبل از استفاده برای هر دام می باشد. هنگام استفاده از تجهیزات شیر دوشی بایستی کلیه مسیرها یا گیره ها و هم چنین جار شیردوشی و شیر سرد کن به دقت ضدعفونی شوند. گفتنی ست توجه به از بین بردن باقی مانده های مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده برای تمیز کردن تجهیزات نیز یکی از نکات بسیار حایز اهمیت در تولید شیری با کیفیت و مناسب برای تولید محصولاتی مانند پنیر و ماست می باشد. توجه به نکات بهداشتی در مرحله صاف کردن و سرد کردن سریع شیر نیز از دیگر موارد مربوط به اصول بهداشت شیر دام به شمار می آید.

رعایت اصول بهداشت شیر دام در کارخانه های تولید کننده محصولات لبنی

 امروزه بخش وسیعی از شیر تولیدی از طریق کارخانه ها به دست مصرف کنندگان می رسد که توجه به بهداشت شیر دام در این پروسه از اهمیت بسزایی برخوردار است. استفاده از تانکرهای ذخیره جهت نگهداری شیر خام، رعایت اصول بهداشتی در فضای کارخانه مانند قرار دادن حوضچه های ضدعفونی در ورودی سالن کارخانه و پوشش مناسب و بهداشتی برای کارکنان، کنترل دقیق زمان مناسب و دمای لازم برای پاستوریزاسیون، شستشو و ضدعفونی کردن تانک ها و بسته بندی مناسب از کلیدی ترین نکات در مبحث رعایت اصول بهداشت شیر دام می باشد.

شیر با کیفیت تضمین سلامت
شیر با کیفیت تضمین سلامت
  • daamino1984
  • شهریور ۹, ۱۳۹۸
  • 1341 بازدید

۲ دیدگاه برای “رعایت اصول بهداشت شیر دام، تضمین سلامت مصرف کنندگان”

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X