طول عمر اقتصادی گاو و تاثیر آن بر سود دهی گاوداری

طول عمر اقتصادی گاو یکی از مهم ترین مسائلی است که در مدیریت یک گاوداری باید مورد توجه قرار گیرد. هرچه طول عمر اقتصادی یک گاو بالاتر باشد به همان میزان سود دهی بالاتری برای مزرعه به همراه خواهد داشت. آن چه طول عمر اقتصادی گاو را تعیین می کند میزان تولید شیر با کیفیت و همچنین ثبات قیمت گوشت گاو است. اگر این موارد به صورت پایدار و ثابت بماند نباید گاو را از گله حذف نمود. جایگزین کردن گاو های جدید با گاو هایی که هزینه های فراوانی برای رشد و نمو آن شده است بدون شک فشار اقتصادی زیادی را بر گاوداری وارد می آورد. از طرفی عدم حذف گاو هایی که طول عمر اقتصادی آن ها به اتمام رسیده است می تواند منجر به کاهش سود گاوداری شود. به طور کلی در خصوص گاو های شیری گفته می شود طول عمر اقتصادی گاو ها تا زمانی است که میزان تولید آن ها بیش تر از 20 درصد از متوسط تولید همه گاو های گله کمتر باشد. علاوه بر این توصیه شده گاو هایی با ورم پستان مزمن را از گله حذف نمایید. توجه به دستور العمل ها و استاندارد های تدوین شده می تواند راهنمای مناسبی برای افراد جهت تعیین طول عمر اقتصادی گاو و افزایش سود دهی گاو داری به شمار بیاید.

طول عمر اقتصادی گاو
طول عمر اقتصادی گاو

بررسی عوامل موثر بر طول عمر اقتصادی گاو

در ادامه قصد داریم برخی از عوامل موثر بر طول عمر اقتصادی گاو را که باید مورد توجه مدیران گاوداری قرار گیرد، مورد بررسی قرار دهیم. یکی از اصلی ترین موارد موضوع خوراک در گاو ها می باشد. عدم استفاده از غذای با کیفیت و یا عدم نظارت بر تغذیه صحیح از دو جنبه می تواند طول عمر اقتصادی گاو را تحت تاثیر قرار دهد. جنبه اول در خصوص مشکلات تغذیه ای است که می تواند موجب کاهش کیفیت شیر یا گوشت گاو شود و جنبه دیگر مشکلات بهداشتی و بیماری هایی است که از طریق استفاده از غذای نا مرغوب و تغذیه نا صحیح در گله ایجاد می شود. گسترش بیماری در گله گاو ها می تواند سبب بروز تلفات شده و به این ترتیب طول عمر اقتصادی گاو به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. یکی از عوامل مهمی که می تواند در بحث تغذیه اثر گذار باشد تغییرات آب و هوایی است. در فصول مختلف گاو ها دارای نیاز های غذایی متفاوتی هستند که از شرایط محیطی منشا می گیرد. عدم توجه به این مسایل می تواند مشکلات تغذیه ای فراوانی را برای گله گاو ها ایجاد نماید.

محل نگهداری گاو ها باید مطابق با استاندارد های از پیش تعیین شده باشد تا مشکلات حرکتی و بهداشتی برای آن ها به وجود نیاید. عدم وجود رطوبت بالا در محل نگهداری و راه رو های موجود در گاوداری و همچنین عدم وجود شرایط برای استراحت مناسب گاو ها می تواند در سلامت آن ها تاثیر منفی داشته باشد.

در کنار مسائل محیطی و مدیریتی نمی توان منکر اهمیت و تاثیر ژنتیک بر طول عمر اقتصادی گاو ها در یک گله گاو شد. بهترین راه برای افزایش میانگین طول عمر اقتصادی گاو در گله و همچنین افزایش سود گاو داری این است که در زمان خرید گاو ها از سابقه ژنتیکی آن ها اطلاع حاصل نمایید. انتخاب گاو های با خصوصیات ژنتیکی برتر می تواند نقش مهمی از افزایش تولید و طول عمر اقتصادی گاو ها داشته باشد.

  • daamino1984
  • شهریور ۱۶, ۱۳۹۸
  • 1277 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X