داروهای رایج دام

طبق توصیه های دامپزشکی، داروهای رایج دام در دامداری و کشاورزی ارگانیک مجاز است اما داروهای جایگزین ترجیح داده می‌شود. پیشگیری از بیماری با مصرف مواد مخدر ممنوع است و می‌توان از آنتی بیوتیک ها در مدت زمان محدود و با زمان برداشت دو برابر استفاده کرد. مراقبت های بهداشتی حیوانات هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته اند که بتوانیم دام ها را بدون داروهای رایج دام در دامپزشکی سالم نگه داریم. در اروپا و ایالات متحده پیشرفت های زیادی در زمینه استفاده از داروهای دامپزشکی هومیوپاتی انجام شده است که در بسیاری از موارد کاربرد آن در برخی از مشکلات بهداشتی را نشان داده است. در آفریقا نیز از محلول های قارچی استفاده می‌شود و در مواردی که با یک گیاه شناس باتجربه مشورت شود، تا حدی ممکن است مؤثر باشد. بخش عمده ای از این موارد به خوبی اثبات نشده و تأیید نشده است، اما بسیاری از دامداران از نتایج خوب آن استفاده می کنند.

واکسن ها

به منظور سالم نگه داشتن دام، رعایت دقیق برنامه های واکسیناسیون توصیه شده توسط دامپزشک شما، که باید با نوع بیماری های رخ داده در منطقه شما آشنا باشد، بسیار مهم است.

واکسن ها از داروهای رایج دام و ارگانیسم های بیماری فعال یا غیرفعال هستند که برای تقویت ایمنی دام از بیماری های خاص استفاده می شوند. آنها نقش مهمی در ریشه کن کردن برخی از خطرناک ترین بیماری ها در انسان و دام دارند. استفاده از واکسن ها در میان داروهای رایج دام، یک روش ارزان برای محافظت از کل گله های شما در برابر بیماری های ویرانگر مانند بیماری نیوکاس است که نمی‌تواند درمان شود و می‌تواند کل مرغ ها را در یک روستا بکشد. نمونه دیگر از بیماری کشنده که می‌تواند تمام بزهای شما و نیمی از گوسفندان شما را بکشد، طاعون بزی است که می توان با واکسیناسیون از آن جلوگیری کرد. به روز ماندن در مورد واکسیناسیون برای موفقیت دام در منطقه، یک ابزار مدیریتی بسیار مهم است.

داروهای رایج دام
داروهای رایج دام

معرفی برخی از داروهای رایج دام

برخی از داروهای رایج دام عبارتند از:

1.آمپروکوکس: آمپرولیوم ۲۰%برای پیشگیری و درمان بیماری کوکسیدیوز در دام.

 ۲.ارس مولتی ویت، مولتی ویتامین؛ در جهت پیشگیری و درمان عوارضی که به دلیل کمبود ویتامین به وجود می‌آید و افزایش تولید گوشت، شیر و تخم مرغ.

 ۳.کانی یون سوپر مینرال؛ جلوگیری از مرگ ناشی از گنده خواری و لیسیون اجسام خارجی، رفع اسپاسم عضلانی.

۴.با سیویتاس؛ درمان عفونت های باکتریایی و عفونت هایی که در برابر پنی سیلین مقاومت دارند.

۵.آنتی اسیدور؛ کمک به درمان بیماری اسیدوز و درمان گوساله هایی که به دلیل اسهال یا سخت زایی، زمین گیر هستند.

 ۶.پورگایتو؛ از دارهای رایج دام می‌باشد که در درمان یبوست دام استفاده می‌شود.

۸ . پودر دایراستاپ؛ کمک به درمان اسهال ساده ای که از نوع میکروبی می‌باشد.

9. اریتوماتیسین ؛ کمک به درمان بیماری فرمن تنفسی و عفونت سینوزیت.

10. ارس رهیدراتان(ORS)؛ کمک به جبران کمبود آب و الکترولیت موجود در بدن ناشی از بیماری های عفونی، اسهال و استرس موجود در دام به دلیل واکسیناسیون و حمل و نقل.

دوره برداشت پس از تزریق داروهای رایج دام

داروهای رایج دام در دامپزشکی حاوی موادی هستند که به طور بالقوه برای انسان سمی و مضر هستند. این مواد پس از دادن دارویی به حیوان، مدتی در بدن حیوانات باقی می مانند. کسی که گوشت یا شیر جانوری که هنوز مواد دارویی در بدن خود دارد را مصرف می‌کند، مواد مضر و سمی را وارد بدن خود می‌کند. برای جلوگیری از وقوع این امر، تولیدکنندگان دارو برای هر دارو، دوره برداشت را فراهم می کنند. دوره برداشت زمانی است که کلیه مواد سمی و مضر از بدن (از جمله گوشت و شیر) حیوان درمان شده پاک شود.

اگر بیش از یک تزریق از داروهای رایج دام انجام شده باشد، دوره برداشت بعد از آخرین درمان شروع می شود. قبل از پایان دوره برداشت، شیر حیوان تحت درمان نباید مصرف شود و حیوان نیز برای گوشت ذبح نمی شود. برای گوشت، دوره برداشت ممکن است طولانی تر از شیر باشد.

  • daamino1984
  • مهر ۷, ۱۳۹۸
  • 5591 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X