مهم ترین اقدامات در جهت بهبود گله گاو شیری

گله گاو شیری سرمایه اصلی یک گاوداری محسوب می شود و هر گونه فعالیتی در جهت بهبود گله گاو شیری می تواند موجب افزایش سود و پایداری تولید در گاوداری گردد. نکته مهمی که در صنعت گاوداری باید مورد توجه قرار گیرد این است که عدم توجه به بهبود گله گاو شیری و توسعه گاوداری می تواند به آسانی شما را از گردونه رقابت حذف نماید. تعداد رقبا در این صنعت روز به روز در حال افزایش بوده و علاوه بر این توسعه دامداری های مکانیزه در خارج از کشور نیز تا حد زیادی می تواند تولیدات داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. توجه به سود دهی مناسب در کنار حفظ تولید با کیفیت تنها راه حل برای موفقیت صنعت گاوداری در شرایط فعلی به شمار می آید. در کنار همه روش های فنی و علمی که برای این امر مورد اشاره قرار خواهد گرفت موضوع مدیریت جایگاه مهمی دارد. بر همین اساس توصیه می شود که اهمیت مدیریت را در بهبود گله گاو شیری نادیده نگیرید. شما به عنوان مدیر یک گاوداری مسئولیت حفظ شرایط مناسب را برای بهبود گله گاو شیری بر عهده دارید. مدیریت به معنای کنترل دقیق تمام شرایط اثر گذار در مزرعه است. مدیریت خرید غذا و نگهداری از آن، مدیریت بهداشتی گاوداری، مدیریت پرسنل و نحوه رسیدگی به گاو ها، مدیریت محل نگهداری گاو ها و بسیاری از موارد دیگر می تواند در بهبود گله گاو شیری اثر گذار باشد.

گله گاو شیری
گله گاو شیری

مجموعه ای از اقدامات مهم برای بهبود گله گاو شیری

اولین نکته ای که در خصوص بهبود گله گاو شیری باید مورد توجه قرار بگیرد اهمیت تغذیه گاو ها می باشد. استفاده از غلات در غذای گاو با وجود قیمت بالای آن می تواند شیر دهی را افزایش دهد. همچنین نباید از کیفیت مناسب غذا و انواع مکمل های غذایی و دارویی مورد نیاز غافل شوید. برنامه ریزی صحیح برای غذادهی به گاو ها در کنار غذای با کیفیت می تواند تاثیر مناسبی بر میزان تولیدات شما داشته باشد.

دومین نکته توجه به بهداشت و سلامت گاو ها برای بهبود گله گاو شیری است. گاو های سلامت می تواند شیر بیشتر و با کیفیت تری را تولید نمایند. بررسی و چکاب گله گاو شیری باید توسط دامپزشکان حاذق و مورد اطمینان به صورت دوره ای انجام شود. سلامت پستان گاو ها یکی از عوامل اثر گذار در بهبود گله گاو شیری به شمار می آید همچنین توجه به وضعیت سم گاو ها نیز موضوع بسیار مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. بررسی مداوم گاو ها به شما کمک می کند تا گاو های ضعیف یا مریض را از گله خارج نمایید و به دنبال یافتن گزینه های بهتری باشید.

بررسی وضعیت گاو ها و جایگزینی گاو ها موضوع بسیار مهم دیگری است که می تواند در بهبود گله گاو شیری نقشی موثر ایفا نماید.  پرورش گاو هایی که به خوبی رشد یافته و آماده شیر دهی هستند کاری است که نیاز به تجربه و تخصص دارد. برای انجام این کار می توانید از افراد با تجربه کمک بخواهید یا حتی گاو ها را از گاوداری های مطمئن خریداری نمایید. بهبود گله گاو شیری موضوعی است که می تواند بقای یک گاوداری را به همراه داشته باشد. تولید شیر بیشتر و با کیفیت تر به معنای افزایش در آمد و سود برای صاحبان گاوداری است. با توجه به هزینه های فراوان نگهداری و تغذیه گاو ها، در صورتی که به میزان مناسب نتوانید کسب در آمد کنید بدون تردید متضرر خواهید شد.

  • daamino1984
  • شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
  • 1650 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X