نحوه حمایت از لبنیات در کشور های جهان

حمایت از لبنیات تولیدی در هر کشوری موضوعی است بسیار مهم که مسئولین هر کشور باید توجه ویژه ای به آن معطوف نمایند. نحوه حمایت از لبنیات در کشور های مختلف جهان متفاوت است اما همه آن ها به طور مشترک بر این موضوع اتفاق نظر دارند که نحوه حمایت از لبنیات تولیدی می تواند نقشی موثر در اقتصاد کشور ها داشته باشد. موضوع حمایت از لبنیات تنها به جنبه های اقتصادی خلاصه نمی شود و از لحاظ تغذیه و سلامت افراد جامعه نیز توجه به صنعت تولید لبنیات دارای ارزش بسیار بالایی است. به طور کلی در تمام کشور ها هدف اصلی از حمایت از لبنیات این است که بتوان تا حد ممکن هزینه های تولید را کاهش داده و سود آوری مزارع و دامپروری ها را افزایش داد. علاوه بر این یافتن بازار های فروش داخلی و خارجی می تواند به عنوان پشتوانه ای برای تولید کنندگان به شمار بیاید. به این ترتیب افراد شاغل در این صنعت می توانند تمام تمرکز خود را بر تولید محصولی با کیفیت معطوف نمایند. بررسی دقیق وضعیت بازار و روش های جدید برای حمایت از لبنیات از جمله مواردی است که باید به صورت مرتب و برنامه ریزی شده در دستور کار مسئولین قرار گیرد.

حمایت از لبنیات
حمایت از لبنیات

نحوه حمایت از لبنیات و تمهیداتی برای توسعه این صنعت

نحوه حمایت از لبنیات در کشور های مختلف متفاوت است و سیاست های مختلفی برای حمایت از این صنعت وجود دارد که در ادامه به بیان برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

در ایران حمایت از لبنیات و تولیدات کشاورزی همیشه به عنوان یکی از اولویت های مطرح بوده است. اگر چه در زمینه مدیریت این حمایت ها مشکلاتی وجود دارد اما سیاست های کلی کشور نمایان گر نحوه حمایت از لبنیات بوده است. توزیع شیر در مدارس به صورت رایگان یکی از گام های بسیار موثر در این زمینه بود که البته با مشکلات فراوانی همراه شد. برخی از حمایت های مالی مانند بخشودگی های مالیاتی و تخصیص یارانه ها از دیگر حمایت هایی است که توسط دولت از بخش های خصوصی فعال در این زمینه می شود.

یکی از مهم ترین کشور هایی که در این زمینه قوانین حمایتی فراوانی دارد ایالات متحده آمریکا است. برنامه های حمایتی در زمینه هزینه ها و قیمت برای حمایت از تولید کننده ها، برنامه های حمایتی در خصوص بازاریابی و فروش محصولات و در همچنین کمک هزینه هایی برای حمایت از پرورش دهندگان دام نشان دهنده نحوه حمایت از لبنیات در این کشور است.

در کشور کانادا نیز بازاریابی و سیستم های مدیریتی صحیح برای عرضه محصولات در نظر گرفته شده است. در کنار این برنامه ریزی ها پرداخت کمک هزینه هایی در قالب یارانه های نقدی و غیر نقدی به افراد فعال در این حوزه نمایان گر نحوه حمایت از لبنیات در این کشور پهناور می باشد.

استرالیا یکی از کشور هایی است که در آن صنعت تولید لبنیات به خوبی توسعه یافته است. میزان تولیدات در این کشور به اندازه ای است که علاوه بر تامین نیاز بازار های داخلی توانسته سهم مناسبی از بازار های خارجی را نیز به خود اختصاص دهد. این توسعه و پیشرفت به ویژه در دهه های اخیر مرهون حمایت های همه جانبه دولت از تولید کنندگان بوده است.  نحوه حمایت از لبنیات در استرالیا به گونه ای است که تمرکز علاوه بر تامین نیاز داخل بر کشور های دیگر قرار داده شده است.

  • daamino1984
  • شهریور ۲۱, ۱۳۹۸
  • 480 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X