کیفیت آب در دامداری

اندازه گیری کمیت و کیفیت آب در دامداری برای برنامه ریزی و نظارت مؤثر در تأمین آب دام ها مورد نیاز است. اگر کیفیت آب ضعیف باشد، دام ها ممکن است کمتر از حد مورد نیاز خود آب بنوشند یا ممکن است به طور کلی نوشیدن آب را متوقف کنند. وقتی حیوانات کمتر بنوشند، کمتر غذا می خورند و سلامت خود را از دست می دهند و در صورت شیردهی، تولید شیر آنها کاهش می یابد یا متوقف می شود.

کیفیت آب در دامداری و رفاه حیوانات

عدم تأمین آب مناسب و کافی برای دام نه تنها بر تولیدات دامداری ها تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند تخلف مرتبط با محیط زیست و حیوانات باشد، منابع آب باید مرتباً بررسی شود تا ببینید آیا کمیت یا کیفیت آب در دامداری تغییر کرده است.

دسترسی به منابع آب برای حیوانات باید ایمن باشد. مناطقی که در آن، آب با گل و لای احاطه شده ممکن است باعث شود که دام ها هنگام تلاش برای رسیدن به آب دچار آسیب شوند. برای حیوانات آسیب پذیر مانند دام شیرده یا جوان یا در هوای بسیار گرم، مراقبت بیشتری را ارائه دهید.

کیفیت آب در دامداری
کیفیت آب در دامداری

مشکلات کیفیت آب در دامداری

نمونه برداری برای شوری آب

کیفیت آب در دامداری باید به طور مرتب نمونه برداری شود، توصیه می‌شود که در ابتدای فصل خشک (در تابستان و در جنوب) از تمام نقاط آبیاری، نمونه برداری شود. از سطح آب و به سمت پایین سدها نمونه بگیرید زیرا شوری آب در اعماق سد بیشتر است.

ما توصیه می کنیم که شوری آب برای احشام در واحدهای TDS بیان شود که استاندارد ملی برای تحمل شوری آب در دام است. شناسایی ترکیب یونی نمک در آب و اندازه گیری مستقیم TDS یک فرایند آزمایشگاهی طولانی است.

شوری آب، مجموع کل یون های نمکی از جمله سدیم، کلسیم، منیزیم، کلرید، سولفات و کربنات است که در آب حل می شود. شوری آب به طور کلی مهمترین محدودیت کیفیت آب در دامداری برای دام ها است زیرا آنها ممکن است از نوشیدن بیش از حد آب شور خودداری کنند که منجر به از بین رفتن تولیدات دام ها می‌شود. آب با شوری بیش از حد، ممکن است باعث مسمومیت با نمک در دام ها شود.

تحمل شوری آب

تحمل آب شور بین گونه های دامی متفاوت است. طبقات باردار، شیرده و جوان دام، تحمل کمتری نسبت به طبقات دیگر دام دارند. خوراک سبز چرای دام می‌تواند سطح شوری را در حد بالایی از بین ببرد و موجب افزایش آستانه تحمل در رژیم غذایی شود: میزان بالای آب در خوراک سبز، باعث رقیق شدن سطح شوری منبع آب می‌شود.

جلبک سبز آبی رنگ

دام ها را می‌توان با نوشیدن آب آلوده به جلبک های سبز آبی و سموم آنها مسموم کرد جلبک های سبز آبی گروهی از جلبک ها شامل Nodularia spumigena ، Microcystis aeruginosa و Anabaena circinalis هستند. آنها می توانند شکوفه های زیبایی ایجاد کنند که مانند رنگ سبز مایل به قرمز در سطح آب دیده می‌شود و بر کیفیت آب در دامداری تاثیر می‌گذارد.

آلودگی با زباله ها یا حیوانات

کیفیت آب در دامداری توسط پرندگان، لاشه حیوانات، صنایع دامپروری یا زباله های فاضلاب تحت تاثیر قرار گرفته و آب، آلوده می‌شود. این موضوع می تواند به تولید کم، بیماری یا مرگ در دام ها منجر شود. بوتولیسم و ​​سالمونلوز دو بیماری دام است که ممکن است در اثر آلودگی آب به مواد آلی حاصل شود.

آلودگی با فلزات سنگین یا مواد شیمیایی

آب می تواند حاوی عناصر و ترکیباتی باشد که در غلظت های زیاد باعث ایجاد اثرات سمی یا مشکلات دیگری شود. فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب، جیوه، سلنیوم، روی و سموم دفع آفات در بررسی کیفیت آب در دامداری، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

تولید شده توسط فروشگاه دامی نو

  • daamino1984
  • مهر ۷, ۱۳۹۸
  • 1480 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X